no wi-fi drink coffee. Trzecia fala w Lizbonie

15 sierpnia 2017

Najlepsze ziarna, wspaniała kawa. To wszystko dzięki mieszance kaw z Brazylii i Gwatemali, w której przeplatają się smaki owoców cytrusowych, tropikalnych i orzechów.

Jeśli ten opis zachęcił Was do kolejnego espresso, a po kilku dniach w Lizbonie macie dosyć kawy we włoskim stylu, ciemno palonej, gorzkiej i mocnej Delty, to czas odwiedzić Fabrica Coffee Roasters. Wizyta w kawiarni na Rua das Portas de Santo Antão może być dobrym początkiem przygody z kawą najwyższej jakości (speciality coffee). Kawą jasno lub średnio paloną, bogatą w naturalne, bardziej złożone smaki i aromaty.

Po przekroczeniu progu naszą uwagę zwrócił obrazek zapowiadający brak wi-fi i zachęcający do picia kawy przy rozmowie zamiast przeglądania facebooka i instagrama. Ta sugestia, wystrój oraz kawy przelewowe w menu, mogą wskazywać na inspirację berlińskimi lub sztokholmskimi kawiarniami pod flagą trzeciej fali. Skupionej na dobrych surowcach jakim jest tutaj ziarno, sposobie wypalania i metod parzenia z akcentem na alternatywne sposoby takie jak drip, chemex, aeropress (wspomniane kawy przelewowe).

W odróżnieniu od wielu lizbońskich kawiarni dostaniecie tu świeżo paloną kawę, starannie przygotowaną przez baristę. Kawę mieloną w chwili zamówienia, a nie magazynową w młynkach od wielu godzin. Dobrze spienione mleko, dzięki czemu na espresso spływa gęsta ciepła pianka. Filiżanka białej kawy (cappuccino, flat white) nie jest tu, jak niestety w wielu miejscach w Lizbonie, wzbogacana czekoladową posypką.

Fabrica to też dobre miejsce, gdzie możecie odpocząć w od mocnych promieni słońca. Jest wystarczająco miejsca, aby wejść do lokalu z dziecięcym wózkiem. Lokal jest klimatyzowany. Poza naprawdę dobrą kawą możecie zjeść kanapkę w towarzystwie entuzjastów kawy. Dla zachowania wspomnień z tego miejsca może zabrać ze sobą paczkę świeżo palonej kawy.

Espresso: 1,5-2 €
Cappuccino: 2,5-2,8 €
Latte: 3,0 €
Flat white: 3-3,3 €
Paczka kawy 250g (w ziarnach): 7-10 €
Piwo rzemieślnicze: 4 €
Croissant: 2 €
Sandwich z serem i szynką: 2,8 €
Sandwich wegetariański: 4  €
Sandwich z kurczakiem: 5,9 €
Ceny – lipiec 2017 r.

Fabrica Coffee Roasters
Rua das Portas de Santo Antão 136
www.fabricacoffeeroasters.com