Bagaż ponadwymiarowy. Fotelik samochodowy w podróży samolotem

28 lipca 2017

Mieliśmy w planach podróżować po Portugalii wypożyczonym samochodem. Znajomy, który wcześniej wypożyczał auto, wspominał o o niskiej jakości fotelików oferowanych przez wypożyczalnie. Dodatkowo jest to wysoki koszt, często nieadekwatny do ceny wynajmu auta.

Dla naszej 12-miesięcznej córeczki zabraliśmy własny fotelik samochodowy.

Obawialiśmy się zniszczenia, że jeśli bagaż będzie transportowany w luku bagażowym i traktowany jak walizki. Obawy skierowały nas do internetu, a tutaj podział głosów pół na pół. Część podróżujących usiłuje zabrać fotelik na pokład. Inni licząc na wrażliwość obsługi naziemnej, odważnie kierują go w nieznane korytarze luku bagażowego i zapewniają, że nie raz tak robili. My zabraliśmy ze sobą foteli wychodząc z domu i sami byliśmy ciekawi co będzie dalej :).

Podczas odprawy okazało się, że na pokład samolotu TAP Portugal  można zabrać fotelik samochodowy jedynie jeśli jest elementem wózka. W innym przypadku fotelik musimy nadać jako bagaż ponadwymiarowy.
Nasza „spacerówka” nie jest zintegrowana z fotelikiem. Pozostało nam zabezpieczyć fotelik i poszukać stanowiska dla bagaży ponadwymiarowych.

Fotelik zabezpieczyliśmy folią ochronną streach, wytrzymałą i klejącą się do siebie (koszt w markecie budowlanym 7 zł, rolka wystarczy na dwa pakowanie).

W ten sposób transportowaliśmy fotelik w dwie strony. Dotarł do domu cały, żadnych uszkodzeń. Przydał się m.in. podczas podróży taxówkami w Lizbonie, było bezpieczenie. Fotelik samochodowy wykorzystujemy też w hotelu podczas karmienia córeczki.

Bagaże ponadwymiarowe (oversized luggage) są wydawana na specjalnych stanowiskach. Po przylocie trzeba pytać obsługę lotniska o miejsce odbioru. W Lizbonie jest to stanowisko nr 14, na samym końcu hali.
Na Okęciu są dwa stanowiska odbioru bagaży ponadwymiarowych. Ale nasz fotelik niespodziewanie przyjechał na taśmie z innymi walizkami.

W dwóch zdaniach, nasze doświadczenia z TAP Portugal:
→ Na pokład samolotu można zabrać fotelik samochodowy jedynie jeśli jest elementem wózka
→ W innym przypadku fotelik samochodowy nadajemy jako bagaż ponadwymiarowy (oversized luggage)